aa
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » BELEDİYEMİZ » Başkan Yardımcısı

Başkan Yardımcısı

                                                                                                              UĞUR DEDE
                                                                                                 BAŞKAN YARDIMCISI

     
    1970 yılında Ardahan Merkez Halilefendi Mahallesinde doğdu. İlk Okulu 23 Şubat İlk Okulunda, Orta Okul ve Liseyi Ardahan İmam Hatip Lisesinde Lisans eğitiminide Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinde Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı.

     Memuriyete 1991 yılında Diyanet İşleri Başkanlığında başladı. Sırasıyla Posof Aşıküzeyir-Ardahan Merkez Kocaköy İmam Hatipliği yaptı. 1996 Yılında Kültür Bakanlığına geçerek Ardahan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne Şef olarak atandı. 1998 Yılı sonunda Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne tayin oldu. Kültür Bakanlığı Samsun DÖSİM Mağazası Yöneticiliği, Samsun Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Yöneticiliği akabinde   İl Müdürlüğünde Kültür İşleri Şubesi ve Kültür Bakanlığı Avrupa Birliği Projeleri Orta Karadeniz Bölge Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 

     Şair ve yazar olan Uğur DEDE yazın hayatına birçok ulusal dergi ve gazete de devam etti. 2004 Yılında KANAL S Televizyonunda “Sultaniyegâh Faslı” sonrasında uzunca yıllar  KLAS TV de “Uğur DEDE İle Kültür Sanat Programı” yapım ve sunuculuğunu gerçekleştirdi. Birçok resmi ve sivil kurumların özel kültür/sanat gecelerinin Genel Sanat Yönetmenliğini yaptı. Tiyatro yazarlığı da yapmaktadır. Özellikle çocuk oyunları yazıp yönetti. Kültürel Miras Alan çalışmalarında bulundu uzunca yıllar. Samsun ilçe ve köylerinin tamamında Folklor Alan Araştırması gerçekleştirdi. Karadeniz Bölge Gazetesi olan Haber Gazetesinde köşe yazıları ve röportajları devam etti.

     Rolerya (Taş Tapınaktan Sesler) adlı şiir kitabı ile Araştırmalarından hazırladığı “Asimetrik Kültür” adlı kitapları yayınlandı. 23 Ulusal ve Yerel Kültür ve Sanat Dernek ve Vakıflarının bir araya gelerek oluşturdukları Samsun Kültür Sanat Platformunun kurucuları arasında yer aldı, Platformun Genel Sekreterliğini ve Kültür Sanat Dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini ve Samsun Kültür Sanat Derneği Başkanlığını sürdürdü.

     Yayına hazır kitap çalışmaları devam etmekte olup evli ve iki çocuk babasıdır.     
   pastırma

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır. Ardahan Belediyesi - By Lifos Yazılım

Facebook Twitter Google Plus Youtube Rss